Zalety obozów sportowych Drukuj Email
Wiedza - Lektura dla rodziców
niedziela, 17 października 2010 19:26
Udostępnij
ATUTY OBOZÓW SPORTOWYCH  I PÓŁKOLONII


"Dzieci są stałym przedmiotem naszej troski. Staramy się zapewnić im bezpieczeństwo i właściwą opiekę. Dbamy o ich zdrowie i dobre samopoczucie. Czasami jednak wysiłki te przynoszą efekty nie do końca korzystne. Nadmierna troska o dziecko może doprowadzić do tego, że będzie ono odizolowane od rówieśników, mało samodzielne i zamknięte w sobie." dr hab. prof. nadzw. Edward Wlazło, AWF we Wrocławiu


Obozy piłkarskie, czy półkolonie mogą i przeciwdziałają takiemu właśnie zachowaniu. Dziecko trzymane pod "kloszem", które ogarnięte jest nadmierną kontrolą i troską staje się odosobnione względem rówieśników (symptom wyalienowania). Przynosi to skutek odwrotny niż zamierzony. Uczucie samotności, odrzucenia ze strony kolegów i koleżanek, doprowadza do braku akceptacji ze strony otaczającego środowiska, a to w końcu do braku akceptacji samego siebie ze strony dziecka.  

Atuty wyjazdów na obozy piłkarskie należy zasadniczo upatrywać w dwóch aspektach: sportowym i wychowawczym. Oba czynniki są tutaj niezmiernie ważne, ale wydaje się, że bardziej istotnym uwagi jest czynnik wychowawczy. Zalety z punktu widzenia sportowego mogą wydawać się oczywiste, ale pokrótce przedstawię je w sposób jak najbardziej zrozumiały.

1. ASPEKT SPORTOWY
a) Możliwość przeprowadzenia 12-14 jednostek treningowych w ciągu tygodnia + zajęcia na basenie równoznaczne są z dwoma miesiącami treningów.
b) Stała liczba uczestników treningów pozwala na większą efektywność zajęć.
c) Doskonalenie swoich umiejętności w sposób bardziej efektywny - dzięki dużej ilości jednostek treningowych w krótkim czasie można się skupić na jednej, dwóch cechach do kształtowania.
d) Wszystkie aspekty związane z podnoszeniem zdrowia i prewencji przeciwko chorobom


2. ASPEKT WYCHOWAWCZY
a) Samodzielność, zaradność, umiejętność poradzenia sobie w nowej sytuacji, nauka nowych zachowań, reakcja na nowe bodźce - podczas pobytu na obozie zawodnicy uczą się nie tylko nowych umiejętności "czysto" piłkarskich, ale przede wszystkim uczą radzenia sobie w codziennych sytuacjach wymagających choćby odrobinę własnego wysiłku bez pomocy osoby dorosłej. Zawodnik musi samodzielnie decydować w wielu sprawach i dbać o siebie i swoje bezpieczeństwo Często Rodzice nie dopuszczają możliwość, aby dziecko wykonało coś w sposób samodzielny, z różnych względów (np. nie są wystarczająco cierpliwi), ale przecież każdy maleńki sukces dziecka dostarcza obu stronom (zarówno dzieciom jak i Rodzicom) ogromną radość!!! Nasi podopieczni uwielbiają, gdy rozwiążą samodzielnie nawet najmniejszy problem. Tutaj nie chodzi tylko o umycie się, przebranie, zasznurowanie butów, ale o nowo poznane sytuacje, zawodnicy są "atakowani" przez różnego rodzaju bodźce, poznaje nowe zachowania swoje, ale i również rówieśników. Uczy się zaradności w taki sposób, zapisuje to wszystko w pamięci a później wykorzystuje to wszystko w życiu. To jest często dla nie jednego uczestnika obozu "szkoła życia".
b) Integracja - kształtowanie tej dyspozycji w takiej dyscyplinie, jaką jest piłka nożna jest jedną z najważniejszych cech. Wspólne przeżycia, radości, smutki, zwycięstwa, porażki stanowią podstawę do dobrej, miłej i niezapomnianej atmosfery stworzonej przez samych uczestników. Dzięki dobrej integracji całej grupy kształtujemy m.in. umiejętności pracy w grupie (w piłce nożnej jest to cecha nieodzowna), zdolności negocjacyjne (umiejętność niezwykle potrzebna w dzisiejszych czasach), zdobywanie nowych przyjaciół (dziecko staje się bardziej śmiałe, chętniej wyraża swoje opinie), otwieranie się na ludzi (zdolność ważna w poznawaniu nowych rówieśników, pozwalająca na bardziej szczerą i bez kłamstw rozmowę).
c) W aspekcie samodzielności - wydawanie w sposób przemyślany pieniędzy. Samodzielnie kontroluje stan swojego kieszonkowego (musi nauczyć się planować i przewidywać wydatki). Często zarządzanie własnymi środkami przez dzieci jest nie racjonalne i pozbawione jakiegokolwiek sensu. Samodzielne wyjazdy, takie jak na obóz pozwalają na nauczanie się dysponowania własnymi pieniędzy w sposób zorganizowany i przemyślany. Jest to dobra nauka w kształtowaniu takiej cechy jak oszczędność.
d) Poznaje życie inne niż w rodzinie - czyli życie w większej grupie rówieśników - poznaje zasady, uczy się rozwiązywać konflikty, nawiązuje znajomości i przyjaźnie. Dziecko odkrywa, że nie tylko istnieje życie przy Rodzicach, ale przede wszystkim spotyka się z sytuacjami do tej pory nieznanymi. Dzięki temu poznaje zasady i metody na rozwiązanie powstałych problemów.
e) Pobyt na obozie obok wypoczynku i podniesienie poziomu sportowego umożliwia przeżycie interesujących przygód (np. wycieczki krajoznawcze połączone z zabawami i grami terenowymi), a także poznanie i zwiedzenie zabytkowych miejsc i pięknych okolic - aspekt kulturowy. 
f) Radzenia sobie ze swoimi emocjami: tęsknotą za rodzicami, smutkiem. Bardzo ważna cecha, która kształtowana jest już od pierwszych i często do ostatnich minut obozu. Każde dziecko odizolowane od Rodziców reaguje w swój, niepowtarzalny sposób. Niektórzy będą bez przerwy myśleć i tęsknić za Mamą czy Tatę, inni zaś nie zauważą w ogóle nieobecności Rodziców. Wszystko to zależy od samodzielności dziecka i jego cech charakteru. Obozy pozwalają na nauczanie umiejętności radzenia sobie w trudnych chwilach bez udziału tych najważniejszych osób w życiu młodego człowieka.
g) Kształtowanie wszystkich pozytywnych cech osobowości

Atrakcyjne programy, ciekawe miejsca, niezapomniane wrażenia, wspaniała atmosfera, wykwalifikowana kadra, dużo zabawy, sportu, aktywnie spędzonego czasu to tylko niektóre atuty obozu piłkarskiego - jest to po prostu PRZYGODA ŻYCIA.
W żadnym wypadku nie pozbawiaj Swojego dziecka możliwości przeżycia tak wielkiej przygody, jaką jest obóz czy półkolonia!!!

"Obóz sportowy to także znakomita okazja do lekcji koleżeństwa, integracji, współpracy, życzliwości, a czasami również wytrwałości, hartu ducha, samodzielności i odporności." dr hab. prof. nadzw. Edward Wlazło, AWF we Wrocławiu


Opracował Tomasz Woźnicki

 

(zaczerpnięto ze żródeł na www.top-talent.pl za zgodą Autora)