Znaczenie snu w Piłce Nożnej Drukuj Email
Wiedza - Lektura dla rodziców
poniedziałek, 19 marca 2018 14:36
Udostępnij

"ZNACZENIE SNU W ŚRODOWISKU PIŁKARSKIM”


Najlepsi sportowcy, tacy jak Roger Federer i LeBron James śpią około 10 godzin na dobę. Przeprowadzone na nich badania pokazują, że jest to korzystne dla wydobywania ich pełnego potencjału sportowego. W tych badaniach stwierdzono, że koszykarze, którzy zwiększyli poziom snu do około 10 godzin na dzień, poprawili dokładność strzału o 9%, prędkość sprintu i czas reakcji.
Pokazano nawet, że ludzie, którzy mają dość snu, trzy razy częściej rozwiązują złożone problemy w porównaniu do osób, które miały mniej niż 6 godzin snu. Na przeciwnym końcu brak snu może prowadzić do zahamowania zdolności pamięci, wzrostu zachowań impulsywnych, złego osądu, pragnienia takich stymulantów jak kofeina i cukier, słaba kontrola motoryczna mięśni i zmniejszona koncentracja uwagi. Może mieć to ogromny wpływ na pracę trenera: podejmowanie decyzji, analiza zachowań i kondycji zespołu, ocena potencjału zawodnika, jakości treningu itd.
Nie ma opcji, żeby ludzie nie potrzebowali snu do funkcjonowania i byli zdrowi. 90letnia osoba, przesypia około 32 lat życia. Mózg jednak nie wyłącza się podczas snu. Najbardziej realną teorią jest to, że niektóre geny są włączane w mózgu podczas snu; te geny są katalizatorem przywracania i odbudowy mózgu i ciała. Inną ważną funkcją, która zachodzi podczas snu, są odpady przemywane z mózgu w miarę przetwarzania informacji, organizowania się i konsolidacji pamięci. W skrócie, proces ten pomaga zakorzenić się nowej wiedzy i umiejętności, których nauczyliśmy się w ciągu dnia, zachować i zorganizować w mózgu możliwość ich długotrwałego użytkowania.

 

Tylko jeden niespokojny sen powoduje, że system odpornościowy słabnie, a ryzyko choroby wzrasta. Jeśli śpisz źle przez następne 64 godziny lub dłużej, zmniejsza się moc i siła. Naukowcy odkryli, że myszy wystawione na słabe światło podczas godzin snu zyskały o 50% więcej masy niż myszy śpiące w całkowitej ciemności. Odkryli również, że myszy nie śpiące w całkowitej ciemności (śpiącej z włączonym światłem) doświadczyły nietolerancji glukozy (stan przedcukrzycowy). Nawyki snu są bezpośrednio związane z masą ciała, a brak snu jest bezpośrednio związany z utratą masy mięśniowej. Wielokrotna deprywacja snu jest również powiązana z atakiem chorób psychicznych.
Profesjonalne kluby piłkarskie monitorują teraz wzorce snu piłkarzy, budując idealne środowisko snu i wykonując zaawansowane testy.
Wiele gier/meczów w krótkim okresie czasu, połączonych z brakiem odpowiedniego snu, może spowodować wzrost produkcji hormonu zwanego kortyzolem. Hormon ten, może prowadzić do zmniejszenia masy mięśniowej, co czyni zawodnika bardziej podatnym na obrażenia i kontuzje. Mózg, może również stracić zdolność wyczuwania położenia kończyn i percepcji wysiłku. To sprawia, że obrażenia są dużo bardziej prawdopodobne. Brak snu powoduje mniejszą regenerację, a ta ma wpływ na kumulowanie się zmęczenia, po kolejnych treningach. Skumulowane zmęczenie zwalnia system nerwowy, co prowadzi do zwiększenia ryzyka kontuzji, poprzez złą kontrolę nad swoim ciałem. Dłuższy sen może zmniejszyć te efekty zmęczenia.

Real Madryt ma 81 zaawansowanych technologicznie sypialni dla zawodników i personelu. Dowiedziono, że sen może wpływać na poziom wytrzymałości, zdolność podejmowania decyzji, pewność siebie, czujność, cierpliwość, czas reakcji, świadomość i ryzyko obrażeń. Każda osoba ma różne cykle snu, zegar biologiczny lub rytm dobowy. Każdy zawodnik jest inny. Niektórzy nie są ludźmi chcącymi wstawać wczesnymi rankami, a niektórzy są. Sztuką jest prawidłowe zaplanowanie snu, co obejmuje drzemki rano, lub po południu - we właściwym czasie.

Ludzie mają pięć faz snu, które powtarzają się co 90 minut. Pięć cykli równa się 7,5 godziny snu. To wystarcza dla przeciętnego człowieka. Aby uzyskać najlepszy sen, zacznij przygotowywać się do łóżka 90 minut przed pójściem do łóżka. Wyłącz muzykę i światła. Zredukuj temperaturę ciała, biorąc prysznic. Utrzymuj sypialnię w komfortowej temperaturze, która nie powinna Cię rozgrzewać. Wypij szklankę wody z cytryną lub mleka przed pójściem spać - produkty mleczne zawierają tryptofan, który wywołuje sen. Nie możesz jeść i pić rzeczy, które są bogate w cukier lub kofeinę przed przygotowaniem się do spania. Organizm ma zacząć się regenerować, a nie na powrót pracować. Nie zaleca się również tłustych posiłków na kolację - może ona podnosić temperaturę ciała przez dłuższy czas.

---------------------
Autor: Marcus Di Bernardo. Oryginalny tytuł: „The Importance of Sleep”.
Źródło: Post autora na facebooku.
Foto: https://jbmthinks.com/2017/10/good-sleep-2.html/